Ľudia vo veku 65 rokov a viac sú vystavení zvýšenému riziku chorôb súvisiacich s teplom. Medzi rizikové faktory patrí život osamote , chronické zdravotné problémy a určité lieky. Ochorenie súvisiace s teplom sa vyskytuje, keď sa telo nemôže ochladiť a udržiavať zdravú teplotu. Telo sa normálne ochladzuje potením, ale niekedy to nestačí a telesná teplota stále stúpa.
Choroby súvisiace s teplom sa pohybujú od miernych podmienok, ako sú vyrážky alebo kŕče, až po závažné a potenciálne život ohrozujúce podmienky, ako je horúčka alebo strata vedomia .
Príznaky ochorenia súvisiaceho s teplom môžu zahŕňať:
-Bolesti svalov
-Kŕče v bruchu, rukách alebo nohách
-Príznaky vyčerpania
-Nadmerné potenie
-Bledá pleť
-Zrýchlený pulz
-Svalové kŕče, slabosť
-Závrat
-Bolesť hlavy
-Nevoľnosť, zvracanie
-Mdloby
-Veľmi vysoká telesná teplota
-Červená, horúca, suchá pokožka (bez potu)
-Suchý jazyk
-Zmätok
-Strata vedomia
Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko choroby súvisiacej s teplom u starších ľudí, patria:
Ak senior žije sám a nemá nikoho kto by mu pomohol
Fyzické zmeny - zmeny na pokožke v dôsledku normálneho starnutia môžu znamenať, že v horúcich dňoch nemusí byť pokožka schopná produkovať dostatok potu na ochladenie tela.
Chronické zdravotné problémy - starší ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť chronických zdravotných problémov. Určité podmienky robia telo zraniteľnejším voči horúčavám
Lieky - starší ľudia s chronickými zdravotnými problémami môžu užívať pravidelne lieky , ktoré dokážu znížiť schopnosť tela ochladiť sa.
Problémy s obličkami a srdcom - ak užívate lieky na odvodnenie (diuretiká), poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako zvýšite príjem tekutín .
Lieky a horúce počasie
Niektoré lieky môžu spôsobiť dehydratáciu (napr. Diuretiká)
Niektoré lieky môžu redukovať fungovanie obličiek alebo srdca (napr. Protizápalové , beta-blokátory)
Niektoré lieky môžu narušiť schopnosť potiť sa (napr. antidepresíva)
Niektoré lieky môžu byť menej účinné, keď sú vystavené horúcemu počasiu (napr. Inzulín)
Počas horúceho počasia je dôležité zdržiavať sa v chladnejšom interiéri, vyhýbať sa namáhavej aktivite, nosiť ľahké oblečenie a pravidelne piť čistú vodu počas dňa .
Znížte kofeín a alkohol - kofeínové a alkoholické nápoje majú mierny diuretický účinok. Obmedzte čaj, kávu a alkohol v horúcom počasí, aby ste znížili dehydratáciu
Vezmite na vedomie farbu moču - hnedá alebo tmavo žltá moč naznačuje dehydratáciu.