10 ZAUJÍMAVÝCH FAKTOV O ÍRSKU

Írsko je známe ako zelená krajina, kde nepoznajú čo je to zima. Ale na druhej strane sú tu zvyknutí na to, že v jeden deň môže byť slnečno, pršať, byť zamračené, zas slnečno a potom zas pršať. Je to ostrov večnej zelene obklopený útesmi.

 1. Ostrov sa delí na Írsku Republiku a Severné Írsko. Írsku Republiku teda bežne voláme Írsko, zatiaľ čo Severné Írko je súčasťou Veľkej Británie. V Írsku sa platí eurom a v Severnom Írsku librou.

2. V Írsku sa jazdí na ľavej strane, podobne ako v Anglicku.


3. V Írsku sú oficiálne 2 úradné jazyky A to anglický a írsky jazyk (po írsky Gaelic). Írsky jazyk majú povinne všetci Íri. Je to dosť náročný jazyk a je úplne ale úplne iný ako angličtina. Všetky oficiálne dokumenty, značky a názvy miest sú vždy uvádzané v obidvoch jazykoch. Írsky sa rozpráva len v niektorých oblastiach, a mnoho Írov v skutočnosti po írsky veľa nevie ale tento jazyk je potrebný hlavne ak sa chcete dostať napríklad do politiky alebo chcete byť učiteľ. Pre niektoré povolania je povinný.


4. V roku 2011 bola populácia Írska 6,4 milióna, čo z neho robilo druhý najľudnatejší ostrov v Európe po Veľkej Británií. Prví ľudia zavítali do Írska už v roku 12 800 pred našim letopočtom.

5. Nikdy sa neobliekajte podľa Írov, čo sa týka počasia. Pýtate sa prečo? Pretože človek na ulici bude mať žabky a kabát a druhý zimné topánky a krátke tričko. V lete v Írsku je tak okolo 18 – 20 stupňov v tom lepšom prípade.

6. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ľudia s ryšavou farbou vlasov v Írsku dominujú, v skutočnosti by sme ich mohli považovať skôr za utlačovanú menšinu. Podľa rôznych prieskumov sa percentuálne hodnoty ryšavých obyvateľov Írska zastavujú kdesi na hodnote 9 percent.

7. Mnohí Slováci možno berú tradičné írske priezviská ako bežnú vec, ktorej nepripisujú priveľký význam. Práve v Írsku funguje systém mien a priezvisk celkom šikovne a inteligentne. Určite ste sa už stretli s priezviskom začínajúcim napríklad na „Mac“, napríklad MacDonald alebo „O‘“, ako napríklad v priezvisku O’Neill. Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať nepravdepodobné, akási „predpona“ Mac v skutočnosti v gaelčine, znamená „syn“ a predpona O zase „vnuk“. Aby sme si to ukázali na praktickom príklade zo života, ak by si sa pred pár stovkami rokov stretol s chlapíkom s priezviskom MacDonald, celkom pokojne by si vedel povedať, že jeho otec sa volal jednoducho Donald.

 

8. Niektorí Íri si dodnes myslia, že za neprítomnosť hadov na svojom území vďačia svojmu patrónovi svätému Patrikovi, ktorý ich všetkých pozbieral a odniesol preč z ostrova, avšak pravda leží niekde inde. Obyvatelia Írska však za neprítomnosť hadov môžu vďačiť hlavne geologickému vývinu územia krajiny, ktorá sa v časoch, kedy sa začínali vyvíjať prvé druhy hadov, ešte nachádzala úplne ponorená v oceáne, vďaka čomu tam pre plazy nebol žiaden prístup. To pretrváva až dodnes, keďže Írsko je zo všetkých strán obklopené vodnou hladinou, ktorá hadom znemožňuje prístup. Podobne sú na tom dokonca aj pre nás také bežné živočíchy ako napríklad lasica či krtko, ktorých by si v Írsku určite nenapočítal mnoho.


9. Symboly Írska sú harfa, ďatelina (štvorlístok), keltský kríž a plemeno Írsky vlkodlav.

10. Najstarší bar v Európe Sean’s Bar sa nachádza v írskom mestečku Athlon a funguje údajne už od roku 900 AD. V Dubline je vraj jeden bar na každých 100 obyvateľov.