TOP 7 miest v Londýne, ktoré musíte navštíviť

Londýn nepochybne patrí medzi európske mestá, ktoré musíte aspoň raz v živote navštíviť. Je to krásne kráľovské mesto, kde sa história spája s modernou dobou a architektúrou. Mesto plné zaujímavých atrakcií, pamiatok, múzeí a miest. Dnes Vám porozprávame o TOP 7 významných miest Londýna a hlavných symboloch Veľkej Británie.

1. BIG BEN

Big Ben je jeden z najväčších symbolov Londýna. Názov Big Ben sa v bežnej reči používa pre celú vežu. Ale v skutočnosti „Big Ben“ je názov najväčšieho zvonu, ktorý sa v tej veži nachádza. Big Ben sú tiež aj najpresnejšie hodiny v Londýne, a tento zvon odbíja presne každú hodinu. Pre turistov veža nie je sprístupnená a pozrieť na Big Ben sa môžete len zvonka. Avšak ten, kto chce uvidieť vežu tento alebo budúci rok, má smolu…. Keďže Big Ben je uzatvorený kvôli rekonštrukcii až do roka 2021.

2. LONDON EYE

Londýnske oko, tak sa volá najväčšia turistická atrakcia v meste. „London eye“ je vyhliadkové koleso dosahujúce výšku 135 metrov a váhu 1700 ton. V roku 1998 sa začala jeho výstavba a už o 2 roky neskôr bola táto atrakcia sprístupnená verejnosti. Bolo to v roku 2000 a preto Londýnske oko sa tiež volá aj „Millenium Wheel“. Odporúčame neváhať a určite navštíviť Londýnske oko, kde z výšky uvidíte prekrásnu panorámu celého Londýna. Za polhodinu, toľko trvá otočenie kolesa, cez Londýnske oko prejde bežne 800 ľudí.
London eye je otvorený každý deň od 10:00 do 18:00.
Cena lístka: 25 GBP

3. LONDON SEA LIFE AKVÁRIUM

Priamo oproti vyhliadkovému kolesu London eye sa nachádza morské akvárium „Sealife London“, návštevu ktorého tiež vrelo odporúčame. Pre milovníkov morského sveta na 3 poschodiach nachádza približne 500 druhov morských živočíchov, dohromady vyše 1000 morských zvierat a ryb. V Sea life akváriu môžte uvidieť a 40 žralokov, raji, korytnačky a rôzne druhy rýb.
TIP: objednávajte lístky online na stránke https://www.visitsealife.com/london/ a dostanete 10 % zľavu.
Cena lístka : Dospelý: 35 GBP, Dieťa 3-15 rokov: 30 GBP, Deti: 0-3 rokov zadarmo.

4 . TOWER OF LONDON (Londýnsky TOWER)

Stredoveký hrad s krvavou minulosťou a jeden zo symbolov Londýna a celej Veľkej Británii. Tower of London bol postavený v 11. storočí za vlády Viliama Dobyvateľa a bol kráľovskou rezidenciou. Neskôr v 16. storočí sa pevnosť využívala aj ako väzenie pre šľachtické osoby.
Na tomto meste boli popravení 7 ľudia, medzi inými aj manželky Henryho Anna Boleynova a K. Howard. Poprava panovníkov v areáli pevnosti prebiehali údajne preto, aby boli ušetrení pred verejnou exekúciou.
Cena lístkov: 25 GBP
Deti: od 5-15 rokov 12 GBP.

5. MÚZEUM MADAM TUSSAUDS
Zaujímavý múzeum voskových figurín Madam Tussauds je už dlhý čas jednou z najznámejších turistických atrakcií. Múzeum bolo otvorené v roku 1835 a momentálne sa v múzeu nachádza viac ako 8300 voskových figurín zaradených do rôznych expozícií. Celebrity, filmové postavy, Bollywood, šport, hudba a kultúra, kráľovská rodina, svetoví lídri, superhrdinovia a najnovšie aj expozícia Star Wars vám určite prinesú super zážitok. Návštevníkov určite poteší že s väčšinou figurín si môžu urobiť fotografie a tiež sa ich dotýkať, čo je v takmer všetkých ostatných múzeach prísne zakázané. Takže môžte si urobiť fotku s Bradom Pittom alebo Angelinou Jollie =)
Cena lístkov: dospelý od 23 GBP, Dieťa od 19 GBP

6. HYDE PARK
Ak Vás unavil ruch veľkomesta, priamo v centre Londýna sa nachádza jeden z najväčších parkov hlavného mesta. Kráľovský Hyde Park ma celkovú rozlohu 1,4 km2 a často sa tu konajú rôzne akcie, koncerty a iné eventy pre deti a dospelých. Kráľovský park je krásne upravený, sú tu rôzne jazierka, v ktorých plávajú labude, po tráve behajú veveričky. Je to tu ako stvorené pre pokojný oddych alebo prechádzku.

7. BUCKINGHAM PALACE
Z Hyde parku pešo sa dostanete do Buckinghamskeho palácu – oficiálneho sídla britského panovníka – kráľovnej Alžbety II. Buckinghamský palác bol postavený v roku 1703 pre Lorda Buckinghama. Momentálne sa v tomto paláci konajú oficiálne uvítania hláv štátov a je to sídlo kráľovnej Alžbety. Avšak kráľovná býva v tomto paláci len cez víkendy. Zamestnaných je tu približne 450 osôb, ktoré sa starajú o palác a záhrady. Každé leto v Auguste a Septembri západné krídlo paláca je sprístupnené pre verejnosť. Preto ak prídete do Londýna v tom období, určite sa ponáhľajte navštíviť kráľovskú rezidenciu a možno uvidíte aj samotnú kráľovnú Alžbetu.