TOP 7 ZAUJÍMAVÝCH MIEST V HOLANDSKU

Máte naplánovanú cestu do Holandska a chcete si urobiť prehľad kam, kedy a čo navštíviť? Každý si pod názvom Holandsko predstaví asi lány tulipánov a veterné mlyny. Ale v Holandsku je toho viac, čo stojí za zhliadnutie. Ponúkame stručný prehľad pár overených atrakcií a miest, ktoré si podľa nášho názoru zaslúžia Vašu pozornosť:

1. Amsterdam
Amsterdam je hlavné a najznámejšie mesto Holandska a je isté, že v tomto meste sa nudiť určite nebudete. Asi každý kto navštívi Holandsko začne svoju cestu v Amsterdame (prípadne ju tam aj ukončí:))) V Amsterdame je toho naozaj veľa – nekonečné množstvo múzeí (van Gogh, Rembrandt, Rijksmuseum, Múzeum Anny Frankovej), romantických kanálov, Coffee shopov alebo pre odvážnejších je tu aj Red Light District. Za nemalý poplatok Vám slečny vo výkladoch zatancujú:))

2. Záhrady Keukenhof
Ak by ste nenavštívili túto záhradu, tak ako keby ste v Holandsku ani neboli. Záhrada má rozlohu 32 hektárov a je to najväčší kvetinový park v Európe. Nenájdete tu len typické nekonečné lány tulipánov alebo hyacintov, nájdete tu všetky tie prenádherné kvety zasadené v prekrásnych kombináciach a rôznych variantoch. Sú usporiadané v rozmanitých obrazoch a tvaroch. Je ich okolo 7 miliónov. Najlepší čas pre návštevu je apríl, kedy sú takmer všetky cuibuľoviny v plnom kvete.

3. Veterné mlyny Kinderdijk
Holandsko je všeobecne známou krajinou veterných mlynov. Po celom území ich nájdete stovky. Medzi najkrajšiu oblasť s veternými mlynmi sa radí mesto Kinderdijk, neďaleko od Rotterdamu. Niektoré z nich sú výnimočné a patria medzi historické skvosty národného dedičstva. Miestne mlyny pochádzajú zo začiatku 18. storočia a sú najstaršími stavbami tohto druhu v Holandsku. V čase od apríla do konca októbra sú prístupné verejnosti.

4. Syrové trhy v Alkmaar
V holandskom Alkmaare sa nachádza jeden z najvýznamnejších syrových trhov. Do centra mesta prinesú farmári tie najlepšie syry, aké sa im podarilo vyrobiť a následne ich dražia medzi záujemcami. Pre milovníkov syra a celkovo návštevníkov, je to zaujímavé divadlo na námestí plného veľkých kusov syra. Túto udalosť môžete vidieť v období od apríla do septembra. Ale ak sa už budete pohybovať v akejkoľvek časti Holandska, takmer všade narazíte na syrárne, so zlatými kruhmi holandského syra, ktoré vážia 20 kg. V Holandsku sa produkujú najmä 2 druhy syrov a to je Gouda a Eidam. Názvy syrov sú odvodené od názvov miest.

5. Kúpanie v Severnom mori
Áno znie to možno trochu divne, ale naozaj v Holandsku aj v Belgicku sa nachádzajú na pobreží prekrásne pieskové pláže, ktoré su domácimi obyvateľmi počas teplých dní využívané na maximum. V blízkosti Haagu sa nacháda 10 km piesočnatá pláž. Aj keď nemáte pocit tej typickej stredomorskej atmosféry, zážitok je to neopakovateľný. Pláže sú plne vybavené udržiavané a čisté s lehátkami a reštauráciami a barmi okolo. Pozdĺž pobrežia je vybudovaný kvalitný chodník vrátane cyklotrasy, ktorý je priam vytvorený pre romantické prechádzky pri západe slnka. Celá pláž tak pripomína jednu veľkú promenádu. Fascinujúca je kultivovanosť a celková čistota areálu. Ani počas vrcholiacej sezóny nepripomína dedinské hody, na ktoré sa bežne menia iné európske turistické rezorty.

6. Skanzen holandskej kultúry
Ak cestujete s deťmi a chcete spoznať výrobu syra, veterné mlyny, remeslá, vidieť starú rybárskú chatrč, starodávny pivovar a mnoho ďalších cenností či tradícií, tak treba navštívi skanzen v meste Arnhem. Môžete si zvoliť druh dopravy ako napríklad bicykel, po svojich alebo električkou, ktorá premáva v areáli. A keď už sa budete nachádzať v Arnheme, môžete si odskočiť aj do miestnej Burgers‘ Zoo.


7. Frízské ostrovy
Severne od Amsterdamu leží v mori Wadden 5 ostrovov. Spolu tvoria akoby jeden poloblúk. Každý z nich sa vyznačuje svojou vlastnou typickou atmosférou a turisti si vyberajú návštevu ostrova podľa toho, čo im ponúkne. Okrem týchto 5 najväčších ostrovov sa tu nachádza okolo 50 menších ostrovčekov. Sú vzájomne prepojené a ich unikátnosť spočíva v tom, že niektoré z nich nespája more. Môžete sa pokojne poprechádzať po bahenno-piesočnatých plážach a dostať sa tak k ďalšiemu z ostrovov. Niektoré z nich sú stále neobývané a ponúkajú jeden z najpokojnejších kútov Európy. Nájdete tam taktiež skvelé miesto na pozorovanie vtákov a morských živočíchov.